زیربندی تعلیق و فنربندی

زیربندی تعلیق و فنربندی

اتومبیل‌های پاترول سافاری لندمارک کاپرا پرادو هایلوکس نیسان رونیز و نیسان پیکاپ فوتون پیفایندر وینگل دارای تعلیقی از تلفیق دو نوع فنربندی می‌باشد .

لندمارک کاپرا هایلوکس نیسان رونیز و نیسان پیکاپ فوتون وینگل در قسمت تعلیق جلو دارای طبقه‌های متحرک و فنر چرخشی یا میل ترشند بار می‌باشد و در قسمت عقب جهت تعلیق دو دسته فنر شمش دارد .

در خصوص پاترول سافاری پرادو اف جی هشتاد و لندکروز ها هر چهار چرخ از نوع فنر لول و مندل های تعادل جهت تعلیق مناسب طراحی و اجرا گردیده .

نیسان‌پاترول تویوتا سه اف تویوتا ۲ اف و انواع جیب‌ها از نوع هر چهار فنر شمش می‌باشد .

تعمیرگاه فور ویل درایو قادر است اتومبیل‌هایی که سیستم تعلیق فنر شمش دارند را تبدیل به اتومبیل‌هایی با تعلیق فنر لول تغییر سیستم نماید .
با استفاده از متد روز و محاسبات دقیق استفاده از میل موج‌گیر های بلند و مندل های ضربدر تعادلی می‌توان تعلیق فنر لول را بهینه کرد جهت تبدیل تعلیق فنر شمش به فنر لول لوازم و ذیل مورد نیاز است :

۱ .دو عدد طبق دستکدار پایه بلند به‌همراه بوش‌های ابتدا و انتها
۲. پایه‌ای مربوط به اتصال شاسی که مندل در بخش انتهایی ثابت به آن متصل می‌گردد
۳. پایه‌های اتصال مندل بده دیفرانسیل که توسط دستگاه سی ان سی بریده و توسط جوش آرگون به دیفرانسیل متصل می‌گردد

۴. دو عدد فنر لول
۵. نعلبکی فنر لول
۶. پایه‌های فنر لول
۷. ضربه‌گیر کله‌قندی داخل فنر لول
۸. میل مندل تعادل یا به‌صورت ضربدری یا به‌صورت اریب
۹. میل موج‌گیر بلند
۱۰. میل موجگیر شاخ گاوی
۱۱. سیبک های موج‌گیر که به جایگاه ثابت بر روی شاسی متصل می‌گردد

نکته : در کلیه محاسبات تغییرات در زیربندی مهم‌ترین عامل زاویه ورود گاردان به دیفرانسیل و تنظیم دقیق آن با زاویه‌ای گاردان متصل به گیربکس می‌باشد

عملیات فنر روی دیفرانسیل :

در این عملیات فنرها از زیر دفرانسیل جدا شده و بر روی دفرانسیل نصب می‌گردد درصورتی‌که عملیات فوق با محاسبات دقیق و توسط افراد مجرب انجام گیرد ضعف در تعلیق ماشین به حداقل می‌رسد .

متأسفانه در مواردی که اتومبیل توسط افراد ناشی فنر روی دفرانسیل شود دائماً چهار شاخه گاردان می‌شکند یا مشکلات مربوط به دفرانسیل یا مشکلات مربوط به گیربکس ایجاد می‌شود .

پیشنهاد ویژه ایران تیونینگ :

یکی از مواردی که در خصوص حرکت در جاده‌های سنگلاخی و آفرود بسیار به کمک راننده می‌رود کمک فرمان می‌باشد در اکثر اتومبیل‌های دو دفرانسیل آفرود ؛ کمک فرمان وجود ندارد کمک فرمان استرس و ضربه‌های ناشی از تکان‌های ریز مربوط به جاده سنگلاخی را حذف کرده و باعث می‌گردد جعبه‌فرمان خیلی دیر تر خراب شود .

ازجمله اموری که در آفرود جهت سالم‌تر ماندن اجزاء زیربندی ماشین به کمک ما می‌آید تقویت سیبک بغل شاسی و تقویت پایه‌های طبق روی شاسی می‌باشد که باعث سالم‌تر ماندن اجزا زیربندی ماشین می‌گردد .

قیمت تعویض سیستم تعلیق فنر شمش با فنر لول به‌همراه لوازم اجرت ها و هزینه‌های جوشکاری و تراشکاری و محاسبات دقیق در حدود پانزده میلیون تومان برای هر فرانسیل محاسبه می‌گردد .
در خصوص قیمت انجام عملیات فنر روی دفرانسیل با محاسبات دقیق و لوازم مصرفی مناسب مجموعاً سه و نیم‌میلیون تومان محاسبه می‌گردد .

مدت زمان تقریبی عملیات فنر روی دفرانسیل در حدود ده روز کاری محاسبه می‌گردد .

مدت زمان انجام عملیات تعمیر و تعویض سیستم تعلیق از فنر شمش به فنر لول در حدود پانزده روز کاری محاسبه می‌گردد .

پیشنهاد ویژه :
جهت ارتقاء کیفیت تعلیق پاترول سافاری لندمارک کاپرا پرادو هایلوکس نیسان رونیز و نیسان پیکاپ فوتون پیفایندر وینگل می‌توان از کمک‌های کویل اوور آماده در بازار بدون هیچ‌گونه هزینه برشکاری یا تغییرات در سیستم تعلیق استفاده کرد .

قیمت کمک کویل اوور جهت نیسان پیکاپ و رونیز هر عدد یک میلیون تومان و جهت استفاده در پاترول هر عدد یک میلیون و دویست هزار تومان می‌باشد .

افزایش ارتفاع پاترول سافاری لندمارک کاپرا پرادو ریچ هایلوکس نیسان رونیز و نیسان پیکاپ فوتون پیفایندر وینگل :

اول : جهت افزایش ارتفاع اتومبیل‌هایی که سیستم تعلیق آن‌ها فنر شمش می‌باشد می‌بایست دسته فنر شمش‌ها کاملاً خرد گردیده و توسط پتک و سندان هر لایه فنر شمش به‌اندازه‌ی دلخواه بادگیری شده سپس سمباده خورده سپس رنگ‌شده و مجدداً با استفاده از گریس و بست‌های مخصوص دور فنر شمش دست به‌صورت مرتب بسته‌بندی‌شده و آماده نصب زیر اتومبیل گردد .

دوم : جهت ارتفاع جهت افزایش ارتفاع اتومبیل‌ها سیستم تعلیق ترشند بار می‌بایست پیچ‌های تنظیم ارتفاع از زیر رام اتومبیل تا حد امکان بالاتر رفته و یا در صورت نیاز میل‌های ترشن بار و خورشیدی‌ها اوراق گردیده و چندین درجه در جهت مخالف مجدداً نصب گردد تا اجازه افزایش ارتفاع را به ما بدهند مسئله مهم در این خصوص تنظیم زاویه

کستر و کمبر چرخ جهت عدم لاستیک سائی در آینده می‌باشد که در تعمیرگاه فور ویل درایو با دستگاه لیزری و دیجیتال دقیق زاویه لاستیک تنظیم می‌گردد .

سوم : جهت افزایش ارتفاع اتومبیل‌های فنر لول می‌بایست از جنس تفلون ای‌بی‌اس تاکید می‌کنم تفلون ABS تعدادی پایه جهت قرار گرفتن در نعلبکی و گلدانی بالا و پایین فنر لول ها طراحی و سی ان سی گردد و در مکان مشخص و مناسب نصب گردد .

نکته : در صورت نیاز می‌توان از گوشواره‌های فنر ارتفاع هم در فنر شمش‌ها استفاده کرد .

در هر سه روش افزایش ارتفاع درصورتی‌که کمک فنرها ارتفاع مناسب جهت رنج بازی کردن در بازه ارتفاع جدید را ندارند می‌بایست تعویض گردند .

نکته : از اضافه نمودن هر گونه اسپیسر یا حلقه در ابتدا یا انتهای کمک فنرها بپرهیزید اصول تجربی نشان داده که در محیط‌های سنگلاخی یا استرس یا ضربه‌های شدید شکسته و دچار اختلال می‌گردد .

پیشنهاد مهم : در خصوص کلیه اتومبیل‌هایی که از فنر شمش استفاده می‌گردد در هنگام سرویس حتما به تعمیرگاه درخواست کنید که بوش‌های داخل شاسی بوش‌های داخل فنر را حتما بازنگری کنند چرا که اجزای بسیار مهم در تعلیق و ثبات ماشین می‌باشند که اکثراً نادیده گرفته می‌شود .

استعلام قیمت و هزینه نصب کمک فرمان بر روی نیسان پیکاپ و نیسان رونیز و ریچ هشت‌صد و پنجاه هزار تومان می‌باشد . سال 1400

اسعلام قیمت قطعه سی ان سی شده جهت تقویت سیبک بغل شاسی سیصد و پنجاه هزار تومان می‌باشد . سال 1400

    به مکانیک نیاز دارید؟ تماس بگیرید!